Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 218 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Adam Bahdaj

wtorek, 02 stycznia 2018 22:06

2 stycznia 1918 w Zakopanem urodził się Adam Bahdaj.

Zdjęcie użytkownika Ola Brzozowska.
W czasach szkolnych uwielbiał chodzić po górach. Uważał, że jest to wspaniała próba hartu odwagi, bo polega ona na przezwyciężeniu samego siebie i swoich słabości. Górom poświęcił swoje pierwsze nieudolne i nigdy nie opublikowane wiersze.
Maturę uzyskał w 1937r. Pragnął zostać lotnikiem, jednak wada słuchu nie pozwoliła mu na to. Zapisał się na wydział Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego w systemie zaocznym. Zarabiał najpierw jako instruktor narciarstwa, potem jako przewodnik.
W grudniu 1939r. wobec grożącego mu aresztowania był zmuszony uciekać z Polski na Węgry. Brał czynny udział w ruchu oporu. Ukrywając się w czasie nalotów w piwnicy przeczytał "W poszukiwaniu straconego czasu". Wtedy też zaczął pisać i tłumaczyć.Na pierwszy ogień poszli najwybitniejsi poeci węgierscy - Petofi, Ady i inni.
W 1945r. Bahdaj wrócił do Polski, studiował z Gustawem Holoubkiem w Szkole Aktorskiej w Krakowie, później przeniósł się do Warszawy i zajął się dziennikarstwem. 
W jego książkach można znaleźć bardzo drobiazgowe opisy miejsc akcji, adresy- na pierwszy rzut oka prawdziwe. Ale tylko ten, kto próbował chodzić szlakiem "Uwaga! Czarny parasol!", "Stawiam na Tolka Banana", czy "Do przerwy 0:1", wie, ile w tych opisach fikcji literackiej.
Bardzo ważnym motywem twórczości Adama Bahdaja były góry i przeżycia wojenne. Napisał też jako Dominik Damian kilka kryminałów. 
W sumie stworzył ponad 50 książek. Większość została przetłumaczona na różne języki, Wiele sfilmowano, część jest w kanonie najpopularniejszych seriali.


Byłam na jednym ze spotkań autorskich, zorganizowanym w mojej szkole i pamiętam z jaką uwagą rozmawiał z małymi czytelnikami, jak poważnie nas traktował.

Zdjęcie użytkownika Ola Brzozowska.

Zdjęcie użytkownika Ola Brzozowska.

.Zdjęcie użytkownika Ola Brzozowska.

Zdjęcie użytkownika Ola Brzozowska.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Kim był Józef Juszczyk?

wtorek, 02 stycznia 2018 21:54

2 stycznia 1884 roku Władysław Reymont zdał z oceną bardzo dobrą egzamin czeladniczy na krawca i podjął pracę w zakładzie Józefa Juszczyka w Warszawie.

Zdjęcie użytkownika Ola Brzozowska.

Józef Juszczyk nie był zwykłym krawcem.
Przyszedł na świat 22 grudnia 1836 roku w Kielcach. W Krakowie rozpoczął naukę rzemiosła krawieckiego. Odbył obowiązkową wędrówkę czeladniczą i z tytułem podmajstra, w 1858 roku osiadł w Warszawie. Tam podjął pracę w jednym z najlepszych wówczas zakładów krawieckich A. Winnickiego przy ul. Długiej. 
W 1863 roku otworzył własny zakład kroju i szycia przy ul. Miodowej 17. W 1870 zatrudniał 70 pracowników. 
W 1867 roku na wszechświatowej wystawie paryskiej przyznano mu złoty medal.
Przez 26 lat był starszym (cechmistrzem) warszawskiego cechu krawieckiego. W tym czasie uporządkował zaniedbane wcześniej finanse cechu, zajmował się sprawami kształcenia terminatorów oraz wsparciem emerytalnym dla krawców. Był jednym ze współzałożycieli Spółki Zjednoczonych Krawców. Spółka ta miała swój sklep i szkołę krawiecką. 
Był jednym z założycieli Kasy Przemysłowców Warszawskich i późniejszym, wieloletnim członkiem jej zarządu. W latach osiemdziesiątych współtworzył Kasę Pomocy dla Osób Pracujących Naukowo. Był także jednym z inicjatorów i twórców Bazaru Rzemieślniczego, powstałego w 1893 roku w domu Hrabiego Potockiego przy Placu Bankowym koło Żabiej.
W 1896 roku Józef Juszczyk sprzedał zakład krawiecki, ale nadal czynnie działał w organizacjach społecznych. Już w 1861 roku był współpracownikiem ks. Lubomirskiego zakładając sieć bezpłatnych czytelni i bibliotek. W 1867 roku założył jedną z pierwszych tanich kuchni w Warszawie. Od 1872 współpracował z Warszawskim Towarzystwem Dobroczynności. Został mianowany opiekunem ubogich Cyrkułu II. Następnie został głównym opiekunem Zakładu Sierot im. Jachowicza. Był także opiekunem szwalni przy ul. Starej, w której nauczano zawodu 160 dziewcząt. Przez 27 lat kierował domem pracy dla małoletnich chłopców im. Mańkowskich przy ul. Szwedzkiej na Pradze. Chłopcy otrzymywali darmową naukę elementarną, posiłek i przysposobienie do rzemiosła. Opiekowano się grupą ponad 200 chłopców. Czynnie działał w Towarzystwie Domów Zarobkowych i Przytułków Noclegowych w Warszawie. Towarzystwo dawało stały zarobek ludziom niezdolnym do intensywnej pracy lub jej pozbawionych z rozmaitych powodów.
Przygotował projekt reformy nauczania rzemieślników, na który później wielokrotnie powoływał się Prus w felietonach dotyczących rzemiosła. Doprowadził do tego, że cech krawców warszawskich zaczął przyjmować kobiety do swojego grona i nadawać im tytuły majstrów (mistrzyń) w zawodzie. 
Otrzymał tytuł „Opiekuna sierot”, a Papież Leon XIII przyznał Józefowi Juszczykowi Krzyż Komandorski Rycerskiego Orderu Świętego Grzegorza Wielkiego (łac: Ordo Equestris Sancti Gregorii Magni) – jeden z pięciu szlacheckich orderów papieskich (czwarty w hierarchii), przyznawany za szczególne zasługi dla Kościoła. Kawalerom orderu przysługiwało prawo noszenia specjalnego stroju, wstęgi, kapelusza i szpady. 
A to jeszcze nie wszystko.
W 1861 roku rozpoczął publikację artykułów na temat stanu i przyszłości rzemiosła warszawskiego. Pisał początkowo do
„Czytelni niedzielnej, „Tygodnika mód”. Następnie publikował w „Gazecie Codziennej”, „Pszczole”, „Przeglądzie Tygodniowym”, „Opiekunie domowym”, „Kuryerze Warszawskim”, „Codziennym” i
„Porannym”, „Gazecie Warszawskiej”, „Niwie”, a przede wszystkim w „Gazecie Rzemieślniczej”.Opublikował broszurę „Jakby zapobiec ciągle wzrastającej nędzy i płynącemu z niej żebractwu wszelkiego
rodzaju” (Warszawa, 1872).

A dodatkowo zdążył się 3 razy ożenić i mieć czworo dzieci.Zdjęcie użytkownika Ola Brzozowska.

Józef Juszczyk zmarł 8 lutego 1919 roku w Warszawie. Został pochowany na Starych Powązkach, w grobie, w którym wcześniej spoczęła jego pierwsza żona i ich córka Maria AntonZdjęcie użytkownika Ola Brzozowska.ina.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Stanisław Mazur

poniedziałek, 01 stycznia 2018 22:28

1 stycznia 1905 we Lwowie urodził się Stanisław Mazur, jeden z najwybitniejszych matematyków polskich.

Zdjęcie użytkownika Ola Brzozowska.
W latach 1923-1926 studiował matematykę na Uniwersytecie Jana Kazimierza,nie starczała mu wiedza tam zdobywana i na własny koszt udał się do ówczesnych źródeł matematyki, czyli Paryża i Getyngi. 
W efekcie studiów nie ukończył. Mimo to został zatrudniony jako młodszy asystent na UJK, w 1932 obronił pracę doktorską napisaną pod kierunkiem Stefana Banacha,a w 1936 habilitował się. 
Zajmował sięprzede wszystkim analizą funkcjonalną, zapoczątkował kilka działów tej dyscypliny. Jako jeden z dwóch matematyków ze szkoły lwowskiej (drugim był Władysław Orlicz) kontynuował badania z analizy funkcjonalnej. Znane są Twierdzenie Mazura-Ulama i Gra Banacha-Mazura.

Bardzo mało publikował, bo zawsze szukał lepszego rozwiązania, a potem okazywało się, że inni już podobne wyniki, choć nie tak doskonałe, opublikowali. "To faktycznie było z pozoru trochę trudne, ale my z Banachem znaliśmy odpowiedź już w tym roku… tyle że zrobiliśmy to w ten sposób… Jak państwo widzą, to jest w istocie tak proste, żeśmy z Banachem uznali rzecz za niegodną publikacji."

Był wspaniałym wykładowcą. Wykłady prowadził bardzo starannie i z wielkim temperamentem. Były one szkołą klarowności i precyzji, cenił sobie wyniki, które prosto się formułują, a trudno dowodzą. 
Za to najprostsze rachunki sprawiały mu olbrzymie kłopoty. Córka wspominała " Pani w budce z gazetami, u której zamawiał zawsze kilkanaście tytułów, kazała mu zliczać należność, pewna, że skoro jest matematykiem, dla niego jest to łatwizna. A on pocił się i skarżył mi się potem, że naprawdę nie wie, ile to jest dwa czterdzieści plus trzy sześćdziesiąt pięć i jeszcze cztery osiemdziesiąt...'

Cechował się bardzo zjadliwym poczuciem humoru.

Znanym wydarzeniem było wręczenie przez niego publicznie (obiecanej w Księdze szkockiej) żywej gęsi młodemu matematykowi szwedzkiemu, Perowi Enflo, w nagrodę za rozwiązanie (negatywne)jednego z postawionych w księdze problemów.

Zdjęcie użytkownika Ola Brzozowska.

Od 1948 roku związany z Warszawą. Odmówił przyjęcia luksusowego mieszkania w Alei Przyjaciół. Gdy dowiedział się, że na osobę przysługuje 7 mkw, powiedział ze weźmie 28 metrów dla siebie, żony i dwóch córek. Bo tak mu wyszło z prostego rachunku matematycznego. Nie chciał żadnych przywilejów. Kartę wstępu do luksusowych sklepów "z żółtymi firankami" zamknął w szufladzie swego biurka.Żona wykradała mu ją za pomocą dorobionego klucza.

Należał do KPP i PZPR, działał w Związku Patriotów Polskich . Mimo to za swoje wybitne osiągnięcia naukowe dostał od Amerykanów wysoką nagrodę pieniężną. Wydał z niej tylko kilka dolarów. Na radio dzięki któremu mógł słuchać radia Wolna Europa. Resztę trzymał w banku. Amerykanie namawiali go na wyjazd do USA i kusili willą, naukową karierą, katedrą na uniwersytecie. Odmówił. Nie wyobrażał sobie życia poza Polską. Te pieniądze po śmierci Stanisława Mazura córki przeznaczyły na stypendia dla młodych matematyków.

Zdjęcie użytkownika Ola Brzozowska.

więcej wspomnień córki -http://wyborcza.pl/…/1,129860,12943788,Przeklete_proste_rac…

a bardziej matematyczna biografia -http://www.matematycy.interklasa.pl/biografie/matematyk.php…


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Noworoczne życzenia

poniedziałek, 01 stycznia 2018 22:20

życzenia 2018.jpg


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

spacery w Styczniu

poniedziałek, 01 stycznia 2018 22:17

05.01. piątek godzina 11.00
HISTORIA KOLEKCJI CZARTORYSKICH - WYSTAWA W KORDEGARDZIE I SPACER ULICĄ KAROWĄ
spacer biletowany – bilet 7zł
Spotkanie przed Pałacem Prezydenckim, ul. Krakowskie przedmieście 48/50
Prowadzi BARBARA KUJAWA


07.01. niedziela godzina 12.30
SZOPKI, ŻŁÓBKI I STAJENKI BOŻONARODZENIOWE W STAROMIEJSKICH KOŚCIOŁACH
spacer biletowany – bilet 7zł
Spotkanie przed kościołem Kapucynów, ul. Miodowa 13
Prowadzi BARBARA KUJAWA


13.01. sobota godzina 11.00
W MUZEUM FARMACJI
spacer biletowany – bilet 7zł
Spotkanie przed muzeum, ul. Piwna 31/33
dodatkowy koszt – bilet normalny 2zł, bilet ulgowy 1zł
Prowadzi TERESA DĄBROWSKA


14.01. niedziela godzina 11.00
SEKRETY MINERAŁÓW – PIĘKNO W KRYSZTAŁACH ZAKLĘTE
spacer biletowany – bilet 7zł
Spotkanie przed Państwowym Instytutem Geologicznym – główne wejście, blok A obok głazu 
(ul. Wiśniowa 4)
Prowadzi ELŻBIETA LASZCZKA


20.01. sobota godzina 11.00
KOŚCIÓŁ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH, CZYLI WYCIECZKA PO PLACU GRZYBOWSKIM
spacer biletowany – bilet 7zł
Spotkanie róg ulicy Próżnej i Zielnej
Prowadzi KAMILA ZARĘBSKA

20.01. sobota godzina 14.00
TAJEMNICZA WILCZA
spacer biletowany – bilet 7zł 
Spotkanie Plac Trzech Krzyży róg ul. Mokotowskiej
Prowadzi JOLANTA GŁODOWSKA

21.01. niedziela godzina 16.00
MAGICZNE KRAKOWSKIE PRZEDMIEŚCIE
spacer biletowany – bilet 7zł 
Spotkanie przy schodach ruchomych na górze
Prowadzi OLGA BRZOZOWSKA


26.01. piątek godzina 10.30
WNĘTRZA PAŁACU KRASIŃSKICH I SPACER ULICĄ MIODOWĄ
spacer biletowany – bilet 7zł 
Spotkanie przed katedrą polową, ul. Długa 13/15
Konieczne zapisy do 19.01. - telefoniczne 513 222 475 lub mailowe bkujawa771@gmail.com
Przy zapisie podajemy imię, nazwisko i PESEL.
Prowadzi BARBARA KUJAWA

27.01. sobota godzina 11.00
Z WIZYTĄ W WYŻSZYM METROPOLITALNYM SEMINARIUM DUCHOWNYM 
spacer biletowany – bilet 7zł 
Spotkanie przed kościołem seminaryjnym Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Józefa Oblubieńca, 
ul. Krakowskie Przedmieście 52/54
Obowiązują zapisy telefoniczne 501 279 187 lub mailowe ewa.andrzejewska.przewodnik@gmail.com 
Prowadzi EWA ANDRZEJEWSKA

28.01. niedziela godzina 11.00
SECESJA I SOCREALIZM OBOK SIEBIE
spacer biletowany – bilet 7zł
Spotkanie przystanek autobusowy „Nowy Świat” ul. Świętokrzyska
Prowadzi ANDRZEJ KONRAD SMOCZYŃSKI


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

poniedziałek, 22 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  57 210  

Kalendarz

« styczeń »
pn wt śr cz pt sb nd
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Ulubione strony

O moim bloogu

blog prowadzony przez przewodniczkę należącą do grupy Miłośnicy Warszawy i Mazowsze. Grupa powstała na początku lat dziewięćdziesiątych. Stale organizuje spacery.

Tu można znaleźć programy ...

więcej...

blog prowadzony przez przewodniczkę należącą do grupy Miłośnicy Warszawy i Mazowsze. Grupa powstała na początku lat dziewięćdziesiątych. Stale organizuje spacery.

Tu można znaleźć programy spacerów, a także różne warszawskie informacje- o ludziach, wydarzeniach, o tym co było i jest. 

Zdjęcia w większości wyszukane w sieci albo moje.

schowaj...

Statystyki

Odwiedziny: 57210
Wpisy
  • liczba: 222
Galerie
  • liczba zdjęć: 0
  • komentarze: 0

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Pytamy.pl

Pytamy.pl